home Local News Rennes: Fete de la Musique Programme

Rennes: Fete de la Musique Programme

Check out the full program of the Festival of Music 2017, in Rennes, Wednesday, June 21, 5 pm … to the end of the night.

For this 36th edition, which falls on a Wednesday, the Music festival begins at 5pm at Rennes, the park Tabor, with choirs and orchestras classes and schools Torigné Volga. Six concert venues will be offered within the park.

For the first year, the Mail François Mitterrand joined the festivities with perimeter players in the electronic music and reggae sound system and two cafes-concerts.

The districts also participate in the festival, with groups scheduled in Bourg-L’Evêque combination (from 4pm – 7pm), in the space of Two Banks, Alphonse Guérin area (6.30pm to 10.30pm) , instead Aulnette to Beauregard (4pm – 11.30pm).

The city of Rennes provides programming on eight stages with 42 different aesthetic training for (jazz and world music, contemporary music, electronic music, pop, rock, acoustic music …). 130 groups had applied.

“Our intention was to welcome the diversity of the Rennes scene, offering complementarity between scenes and bars, with pros and emerging groups, hosting groups that have never played the music festival on City scenes “ says Virginie Le Senechal, mission music in the Directorate General of Culture.

Outside the scenes and the official program, the musicians will move to the perimeter, which will be closed to all traffic from 6.45pm. The City has also facilitated the linking groups and bars that wish to participate.

The program of the 2017 music festival in Rennes in our interactive map: 

 

Parc du Thabor

Théâtre de verdure :

CLASSES ORCHESTRES (5pm – 5.45pm) Music School

CLAP’PHONIE (6.30pm- 7.10pm) Musical Comedy

ARHIOS (7.50pm – 8.30pm) Post-rock instrumental

THE WÂLL FACT ORY (9.10pm – 9.50pm) Folk rock

Cloître Saint-Melaine : 

OY! HAKOL TOV! (5.40pm – 6.20pm) Chants du monde

CHORALE DE LA BELLANGERAIS (6.30pm- 7.10pm)  Ensemble vocal

L’AIR DE RIEN (7.30pm – 8.10pm) Ensemble vocal

ENSEMBLE JEAN MARIE LORAND (8.20pm – 9pm) Ensemble vocal

VIBRATIONS (9.10pm – 9.50pm) Chamber choir

LES VOIX NOMADES (10pm – 10.40pm) Ensemble vocal

Kiosque :

ENSEMBLES DE CUIVRES ET DE TROMBONES (5.45pm – 6.30pm)

AMOUR POUBELLE (7.10pm – 7.50pm) Pop

SIN OF GROOVE (8.30pm – 9.10pm) Afro funky

DJIIN (9.50pm – 10.30pm) Rock

Allée des Tilleuls : 

BREIZH BRASSYMPHONIC (6pm – 6.40pm) Ensemble classique

ENSEMBLE DE CUIVRES (7pm – 7.30pm) Classical Music

CANTO MI (7.45pm – 8.15pm) Chant du monde

TRIGROOVE (_.30pm – 8.50pm) Chorale groovy

SOUL A DOUCHE (9pm – 9.20pm) Jazz vocal

L’AIR HALEUR (9.30pm – 10.10pm) Chants of the sea

Scène sud volière : 

DAMOUIDAME (6pm – 6.40pm) Festou-noz

L’EQUIPAGE DU MATELON (7.20pm – 8pm) Chants of the sea

ESK’EIRE (8.40pm – 9.20pm) Irish Music

NAK’ADULI (10pm – 10.40pm) Chants du monde

Allée Du Guesclin :

PIANO EN LIBRE ACCÈS (5pm – 10.30pm)

CHAMADE (7.10pm – 7.50 pm) Ensemble vocal

CHŒUR DOMISOL (8.10pm – 8.50pm) Variety

Place du Parlement de Bretagne (Jazz et musiques du monde)

MEÏKHANEH (6pm – 6.45pm) Musique du monde

VALERIA WANDA NOVA BANDA “TRIBUTO TOM JOBIM (7.15pm – 8pm) Bossa nova

TALSKAN (8.30pm – 9.15pm) Celtic Music

VISAGE BRULE (9.45pm – 10.30pm) Rock afro-beat

EMANE (11pm – 11.45pm) New soul

MICHELE (00.15am – 1am) Ethno psyché

Esplanade Charles de Gaulle (Musiques actuelles)

YOVO (7pm – 7.45pm) Electro / Collectif MOTIF

MOHICAN (8.10pm – 8.55pm) Electro hiphop

SCRIDGE feat LAURA LEDA (9.10pm – 9.55pm) Hip hop connexion

ALEE & ORDOEUVRE (10.20pm – 11.05pm) Rap

DARCY (11.35pm – 00.20am) Rock

JARL FLAMAR (00.45am – 1.30am) Electro / Collectif MOTIF

Place Saint-Germain

ABYSS (7pm – 8pm) Post Electro rock

LE FORRO DES VALLONS (8.30pm – 9.30pm) Brazilian Music

TI-MANO (10pm – 11pm) Rap

BLACK BOYS ON MOPED (11.30pm – 00.30am) Garage

Square Hyacinthe-Lorette

SUMMER SESSION 12 (5.30pm – 2am) Musiques électroniques

Place du Bas des Lices

COLLECTIF I-SKANKERS SOUND SYSTEM // DUB CORNER OPEN AIR SESSION (6pm – 2am) Reggae Dub

Mail François-Mitterrand

COLLECTIF CHEVREUIL / GLOBAL TECHNO / TEXTURE / RACINE (19h00-02h00) House/Techno

LEGAL SHOT (8pm – 2am) Reggae/Dub/RubADub/Digital

Parvis des Champs Libres

Le MANGO CLUB (5pm – 2am) Zouk, afrotrap, dancehall, compa, ragga.

Église du Thabor

LE CHOEUR DU THABOR (7pm – 7.30pm) Chants du monde

ENSEMBLE VOCAL LES ACCORDS (7.30pm – 8pm) Œuvres sacrées

ENSEMBLE VOCAL RÉSONANCE (8pm – 8.30pm) Œuvres religieuses et profanes

Cathédrale Saint-Pierre

CONCERT CHORALE SURPRISE (8pm – 9pm)

Place Hoche

ORCHESTRE D’HARMONIE DE RENNES & MELTING NOTES (7pm – 10pm)

Square Tannou

CHORALES DE L’OPAR (2.30pm – 5.30pm)

Bourg l’Évêque (16, rue Papu)

ASSOCIATION DU BOURG L’ÉVÊQUE (4pm – 7pm)

Les Terrasses Vertugadin (allée André-Ménard)

De 6.30pm to 10.30pm :

LES FORBANS T’À BORD Chants de marins

LES BURNES pop-rock-soul

THE PETROLERS rock

Beauregard (place Aulnette)

Chorale from the childen of the elementary school Sonia-Delaunay (4pm)

Scène ouverte (5pm)

Les ateliers de musique d’ensemble de la Ferme de la Harpe (6pm)

Chorale la Saga des notes (7pm)

3 Views of a combo (7.30pm)

Heat Wave (9.15pm)

Dans les bars et les restaurants

Bar Ty Breq (Place Albert-Bayet)

Scène ouverte from 6pm

Oan’s Pub (1, Rue Georges-Dottin)

TOTORRO (Post Rock) – MIËT (Rock Noise) – COMBOMATIX (Garage lo-fi) – WICKED (Rock) – ALAN CORBEL (Pop folk)

Les Grands Gamins (40, Mail François Mitterrand)

All of the evening with costume organised by Engrenage, «Des Habits et Vous» propose un espace ou chacun se costume librement et gratuitement

6.30pm – 8pm // Groupe de swing (bal musette) – 8.30pm – 10pm // COUPE COLONEL (popafrocaribéen) 10.30pm – midnight // FUNNY VIBES (Soul Funk)

Le Café Breton (14, rue Nantaise)

Scène musique traditionnelle, du monde et jazz

Le Magic Hall (17, rue de la Quintaine)

5pm LES SÉNIORS MOSQUITOS (pop) – 18h YELLOW GRIM (rock) -19h THE DUCK MAKERS (jazz-soul) – 8pm MARCELLUS’BASTARDS (rock) – 9pm TORREY CAN YON (rock) – 10pm – DOMINIQUE CARRÉ (jazz manouche – fusion) – 11pm FUNK ELEVEN (funk)

Le Mange Disque (20, rue Vasselot)

THE VAULT (Dico-funk-rare groove) KARIM F (Deep House) MKL (hip hop alternatif) IROSKIN (techno indus) JORDAN SCÔP FLEXGWAZ (techno)

La Lanterne (13, quai Lamennais)

6pm – 10pm // Le groupe CASCADE revisitera le répertoire français à l’ambiance guinguette des années 60.

Le Victor Hugo (16, rue Victor Hugo)

INITIAL BIG BAND (6.30pm – midnight)

Réunissant sur scène une joyeuse bande de 20 musiciens menée par une chanteuse à la voix chaude et envoutante, Initial Big Band conjugue passion et bonne humeur pour vous proposer une musique riche en couleurs, teintée de swing et de rythmes latins.

Le Kenland (15, place des Lices)

Scène by ENJOY! (6pm – 2am) World Music, Soul, Funk, Disco, Jazzy, Groove, Deep, House, Club.

Artistes: EMMANUELLE MUSIKEYS – concert GANEZ – live MAJIPOOR – live MORGASM – DJ BOB MAXWELL – DJ RAMAAH – DJ & LIVE FLIPO – DJ BORIS VIANDE – dj J Flav – dj Phil Paxton.

Animations : spectacle de danse avec l’école Dance Addict + Collectifs Battle Break Dance.

Spectacle de rues et. Stand des labels locaux: Enjoy, Epione, The House Of Love,Vielspass, Aktivists, Paxton, Eye, Mad Girlz, Teknic, Guild, Aktivists…

Stand de sérigraphie textile et d’initiation par l’association La Presse Purée. Stand de création de broderie sur textile avec C’est Pas L’Usine – Morgane Fraga.

Coffee Crêpes (16, rue de la Visitation)

8pm Fanfare La Gangrène

La Cité d’Ys (31, rue Vasselot)

AVICEN, PARACETA MOL, VERTIGE (rock) MYRAPEAKS (rock fusion) SHOOT FIRST (hardcore)

Le petit Bacchus et La Casa Antonio (42, rue Vasselot)

New Orléans JA ZZ O’FEEL, les danseurs de Lindy Hop et Balboa du groupe rennais Hop’n swing. Entre 8.30pm and 9.30pm la chorale CHAMADE.

Ty Anna et le Petit Bar (Place Sainte-Anne) (à partir de 6pm)

GREVE GÉNÉRALE BRASS BAND (Fanfare Nouvelle Orléans) ANNA SWING STEVENS (chanson swing / Lindy Hop) MAMY LOVE (Chanson World et Africaine) THE SUGAR FAMILY (Bluegrass) ABUSE (Rock’n Roll) EMPTY LUNGS (Punk Acoustique)

Le Klub (18 quai Émile-Zola)

Dans une ambiance swing, jazz, bossa le Klub vous accueille dès 5pm pour soirée musicale conviviale avec au programme trois groupes à découvrir.

La Quincaillerie générale (Rue Paul-Bert)

A l’occasion de la fête de la musique nous vous proposons une Goguette. Le principe est simple tout le monde peut participer avec sa guitare, son piano autour de la parole et de la chanson.

Le Melody Nelson (4, rue Saint-Thomas)

(6pm – 1.45am) Le Melody Nelson et la Crémerie présentent :

Le son des potes avec : DON RIMINI (Dirty Birds / Badlqqk – Bruxelles) BRANN (Panam Records / Paris) VIKTOR (La Cremerie – Rouen) MOREX (La Cremerie – Caen)

Le Papier Timbré et le Vieux St Etienne (Rue de Dinan)

La Copacabana Rennaise #2 (6pm – 00.20am)

Choro, le Collectif Chanter à 10pm, Le Pagode Toucouleurs, Les Batucada Toucouleurs et Takadidoum, Les Tambours du Maracatu et les danseuses de la cie Ochossi.

Leave a Reply